Home  Informacje  Kolekcja  Azja  Europa  Afryka  Ameryka Pln  Ameryka Pld  Australia i Oc.  Inne  Kontakt


Informacje

Stany zachowania banknotów

W katalogach spotykamy się z wyceną banknotów według skali zachowania opracowaną przez IBNS (International Bank Note Society). Skala ta posiada 9 stopni. Jednak na podstawie ich opisu czasami trudno jest zakwalifikować dany egzemplarz do określonej grupy, gdyż trudno jest dokładnie zinterpretować pojęcia: minimalny, słaby, niewielki itp.

STOPIEŃ NAZWA ANGIELSKA OPIS
1. UNCIRCULATED
UNC
"nieobiegowy" - banknot zachowany idealnie, nie będący w obiegu. Papier jest czysty i prosty, bez przebarwień, rogi ostre i kwadratowe, bez śladów zawijania i zgięć, oryginalny, naturalny blask.
2. ABOUT UNCIRCULATED
UNC -
prawie "nieobiegowy" - banknot z minimalnymi śladami obiegu. Może mieć niewielkie ślady zgięć na rogach lub jedno słabe zgięcie w środku (ale nie oba jednocześnie). Papier czysty, bez przebarwień, z połyskiem.
3. EXTREMELY FINE
FINE ++
wyjątkowo piękny - banknot z niewielkimi śladami obiegu. Może mieć do 3 lekkich zgięć lub jedno mocne. Papier czysty, bez przebarwień, z połyskiem. Rogi z minimalnymi śladami zużycia. Minimalne ślady zabrudzeń na krawędziach.
4. VERY FINE
FINE +
bardzo piękny - banknot z nieco większymi śladami obiegu. Może mieć kilka zgięć pionowo i poziomo. Papier minimalnie zabrudzony, bez rozerwań na rysunku (mogą być małe rozerwania na białym polu otaczającym rysunek), krawędzie nieco zniszczone.
5. FINE
FINE
piękny - banknot ze sporymi śladami od cyrkulacji, z wieloma zgięciami i załamaniami. Niewielkie ślady zabrudzenia papieru, więcej, ale niewielkie rozerwania krawędzi, bez centralnej dziurki spowodowanej zginaniem. Minimalny połysk. Mogą być dziurki od zszywacza, którym w wielu państwach spina się banknoty.
6. VERY GOOD
GOOD +
bardzo dobry - banknot, w którym mogą być zabrudzone i pozginane rogi, rozerwania mogą rozciągać się na rysunek, mogą wystąpić odbarwienia i zabrudzenia papieru, może być mała dziurka na środku (od zginania), ale nie może być ubytków papieru.
7. GOOD
GOOD
dobry - banknot, na którym widać znaczne ślady zużycia od cyrkulacji. Występują zabrudzenia, wiele załamań, odbarwień, dziurki od zszywaczy i zginania, pogięte rogi, niewielkie ubytki papieru. Mogą występować napisy i rysunki (tzw, graffitti).
8. FAIR
FAIR
nie najgorszy - banknot bardzo zniszczony, ze sporymi ubytkami papieru, zabrudzeniami, naddarciami.
9. POOR
POOR
słaby (zły) - banknot z bardzo dużymi zniszczeniami, częściowo nieczytelny, posklejany, z dużymi ubytkami papieru lub dziurami, rozerwaniami. Taki banknot zachowujemy jedynie jako ciekawostkę, gdy jest bardzo rzadki lub trudno dostępny.

Powyższe zestawienie opracowano na podstawie stron: www.collectpapermoney.com oraz www.monety.banknoty.pl.


Copyright by Florek Nawrocki © 2014 All rights reserved.